Edukacyjna wycieczka do Warszawy |
30 kwietnia 2013 r. uczniowie klasy IV a i V c pod opieką nauczycieli: p. M. Świderskiej, p. M. Biardy i p. M. Bolesty uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Warszawy.
Jej pierwszym etapem było zwiedzenie Pałacu w Wilanowie - siedziby króla Jana III Sobieskiego. Chodząc po pałacowych salach, oglądaliśmy piękne obrazy ukazujące wielkość i dokonania naszego króla oraz poznawaliśmy historię Polski w XVII wieku. Rezydencja wilanowska uznawana za perłę polskiego baroku zachowała ślady dawnych mieszkańców, ich zainteresowań i obyczajów, a także kolekcje dzieł sztuki, które tu gromadzili. Wielu wrażeń dostarczył spacer po pałacowych ogrodach pięknie prezentujących się w promieniach wiosennego słońca.
Następnie udaliśmy się do McDonalda i po godzinnej przerwie weseli i najedzeni ruszyliśmy do realizacji drugiego etapu wycieczki, którym było zwiedzanie polskiego parlamentu. Po wejściu do Senatu i po kontroli przez Straż Marszałkowską w dwóch grupach rozpoczęliśmy zwiedzanie. Sympatyczne przewodniczki oprowadziły nas po sali Senatu, „korytarzu marszałkowskim”, galerii sali posiedzeń Sejmu, Sali Kolumnowej. Na chwilę zatrzymaliśmy się przed tablicą upamiętniającą posłów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.
Siedząc wygodnie w sejmowych fotelach, wysłuchaliśmy krótkiej historii polskiego parlamentu i informacji o bieżącej pracy Sejmu i Senatu.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia, był Stadion Narodowy, dla niektórych uczniów najważniejszy punkt wycieczki. Wędrując trasą ekskluzywną, czuliśmy się jak wyjątkowi goście. Weszliśmy do loży VIP, sprawdziliśmy, w jakich warunkach przebierają się piłkarze przed meczem oraz gdzie pracują dziennikarze. Dużą atrakcją okazała się wizyta w pomieszczeniu, gdzie odbywają się konferencje prasowe po meczu.
W drodze powrotnej wszyscy cieszyli się z udanej wycieczki, która okazała się dla uczniów wyjątkową lekcją historii. Tej dawnej, z czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej, i tej najnowszej, tworzonej w parlamencie i na Stadionie Narodowym.
MB
Akademia z okazji 222. rocznicy uchwalenia |
Nasza szkoła dba o tradycje, promuje postawy patriotyczne. Przejawem tego są obchody świąt i rocznic państwowych. Również w tym roku uroczyście obchodzono 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Akademia szkolna z tej okazji odbyła się 29 kwietnia 2013 roku.
Po uroczystym odtańczeniu poloneza M. K. Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” i wprowadzeniu sztandaru szkoły odśpiewano hymn państwowy.
Następnie uczniowie klasy V c z chórem szkolnym zaprezentowali wyjątkową lekcję historii. Przedstawiony program artystyczny był montażem słowno-muzycznym, składającym się z pieśni patriotycznych, wierszy wybitnych polskich poetów i wydarzeń, jakie towarzyszyły uchwaleniu konstytucji w 1791 r.
Uczniowie przypomnieli zebranym kolegom i koleżankom sytuację polityczną ówczesnej Polski, okoliczności uchwalenia Konstytucji, główne jej postanowienia. Usłyszeliśmy wiersze i piosenki związane z tą rocznicą. Występujący uczniowie podkreślili również, że dla wszystkich Polaków majowe święto jest dniem szczególnym.
Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem.
Uroczystość zakończyło piękne wykonanie przez koleżanki z chóru szkolnego pieśni „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”.
Akademię przygotował Pan M. Biarda z uczniami klasy V c i chór szkolny pod kierunkiem Pani A. Hryciuk.
Jesteśmy MISTRZAMI ORTOGRAFII ! |
19 kwietnia troje uczniów naszej szkoły: Ania Rutkiewicz z klasy V b, Ola Wysokińska z VI b i Kuba Rymuza z VI d, po zwycięstwie w szkolnym konkursie ortograficznym, reprezentowało naszą szkołę w III Dyktandzie Siedleckim. Drużynowo uczniowie ci zajęli I miejsce, a nasza szkoła otrzymała tytuł SZKOŁY MISTRZÓW ORTOGRAFII, natomiast Ania Rutkiewicz, pokonując wszystkich reprezentantów siedleckich szkół podstawowych, zajęła I miejsce i została indywidualnie MISTRZEM ORTOGRAFII. GRATULUJEMY!!!
Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny |
27 kwietnia w Państwowej Akademii Nauk w Warszawie odbyły się dwa konkursy: Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „Z ortografią na co dzień” i Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Wzięły w nim udział dwie uczennice naszej szkoły: Anna Rutkiewicz z kl. 5b (op. p. Anna Wierzbicka) i Julia Wnuk z kl. 6b (op. p. Iwona Moskwiak). Obie dziewczynki zdobyły tytuł finalistek konkursu- Ania w zakresie ortografii, a Julia w zakresie orografii i poprawnej polszczyzny.
Należy zaznaczyć, że aby dojść do finałów, dziewczęta musiały przejść 2 etapy konkursu i zmierzyć się z rówieśnikami z całej Polski (np. na poziomie klas 6 w zmaganiach wzięło udział 14 000 uczniów).
XIV Regionalny Przegląd Szkolnych Zespołów
Tanecznych |
19 kwietnia odbył się XIV Regionalny Przegląd Szkolnych
Zespołów Tanecznych
w Borkach Wyrkach. Wzięła w nich udział rekordowa liczba
zespołów - ok. 100 przedstawicieli z 8 powiatów
województwa mazowieckiego. Wśród nich zaprezentowały się
trzy zespoły z „Jedenastki” i każdy wrócił ze złotym
pucharem! W kategorii show dance starszy wiek szkolny I
miejsce zajął zespół Impuls (op. p. Iwona Moskwiak), w
kat. break Dance - debiutujący na dużej scenie zespół
Soul Storm Junior (op. p. Rafał Mitrzak), natomiast w
kat. taniec towarzyski - zespół Trzpioty (op. p. Ewa
Trochyn i p. Agnieszka Krusińska).
Jesteśmy bardzo dumni z naszych tancerzy i życzymy im dalszych sukcesów.
"Prawdy nie można rozstrzelać…" |
Każdy kwiecień przypomina o zbrodni katyńskiej, o tragicznych losach polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 roku, zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków, należą do najbardziej dramatycznych.
17 kwietnia uczniowie klas szóstych uczestniczyli w apelu ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska, Ostaszkowa... Aby pamięć o tej straszliwej zbrodni była żywa w pokoleniach polskiego narodu. Aby zachować pamięć o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy. Apel przygotowali uczniowie klasy 6f pod kierunkiem wychowawczyni, Pani Haliny Maliszewskiej.